Książki

  Książka przeznaczona dla młodego czytelnika, ma na celu przybliżenie kultury i tradycji Śląska Cieszyńskiego. Bohaterem bogato ilustrowanej publikacji jest skrzat, który opowiada różne historie związane z regionem, między innymi tajemnicze legendy o ukrytych skarbach w sensie dosłownym i przenośnym. Daje tym samym do zrozumienia, że prawdziwym bogactwem ziemi, na której mieszka, są wrażliwi i dobrzy ludzie. Poszczególne rozdziały noszą tytuł: Jan Pónbóczek stworzył Beskidy, Jak zapadło się miasto, Jak Ondraszek biednym rozdawał skarby, Jak Złotogłowiec kąpał się w Olzie, Jak Antek z Ustronia podkuł konie śpiącym rycerzom.
   
  Oto fragment opowieści skrzata: Kiedy chodzicie po ulicach Cieszyna, po beskidzkich szlakach, po wiejskich drogach – nie zapominajcie, że jesteście na szczególnej ziemi. Dlaczego? Zaraz wam odpowiem na to pytanie. Dawno, dawno temu, dobry Pan Bóg, którego tutaj ludzie Pónbóczkiem nazywają, stwarzał cały świat. Niektóre dziedziny, czyli okolice stwarzał zamyślony, inne trochę już zmęczony. Był taki dzień, kiedy Stwórca myślał o dobrych ludziach, o cudnych górach, urokliwych dolinach, o wartkich strumykach i szumiących lasach. Wtedy uśmiechnął się i wtedy właśnie stworzył tę ziemię. Dlatego też mówi się, nie bez powodu, że Śląsk Cieszyński to kraina zrodzona z uśmiechu Pana Boga.
   
  Autorka Wprowadzenia – dr Jadwiga Miękina-Pindur tak charakteryzuje beskidzkiego skrzata: Bohaterem tej wyjątkowej, baśniowej opowieści jest domowy skrzat, niedaleki krewny krasnoludka z baśni Marii Konopnickiej, jednak nie tak dobrze znany jak tamten literacki pierwowzór. Nasz „podciepek” i dobry duch, jakich wiele bywało w dawnych czasach, opowiadać będzie o legendach tego regionu, a także o sprawach, które już dziś odchodzą, niestety, w niepamięć, a są przecież tak ważne: o odwiecznych wartościach i prawdach, które przekazywane z pokolenia na pokolenie przetrwały przez setki lat, dziś jednak grozi im całkowite zapomnienie.  
   
   

Skrzat opowiada o beskidzkich skarbach

okladka_skrzat_opowiada.png
Wydawnictwo

Stowarzyszenie Dziedzictwo Świętego Jana Sarkandra

Data wydania

2005 Cieszyn

Ilustracje

Iwona Korus