Książki

  Bohaterami książki są znani pisarze, którzy związani byli ze Śląskiem Cieszyńskim Niepublikowane dotąd lub mało znane fakty a także ilustrujące poszczególne rozdziały fotografie pozwalają poznać historie „zwyczajne i nadzwyczajne” - barwne i interesujące. 
   
  Oto fragment rozdziału: „Na nowo odczytane”: „Znani literaci (…) z rozmysłem lub zupełnie przypadkowo trafiali na Śląsk Cieszyński. Ich przybycie było czasem krótką wizytą, czasem efektem zaplanowanej podróży lub życiowej tułaczki.
   
  Dlaczego tu przyjeżdżali, dlaczego zostawali na dłużej lub odjeżdżali pospiesznie szukając innego miejsca? Kto i dlaczego ich tu zaprosił? Jak postrzegali nas i to, co nas otacza? (…) Na te pytania spróbuję odpowiedzieć zapewniając jednocześnie, że nie proponuję pracy naukowej - proponuję raczej gawędę, ale dodam od razu, że jest ona efektem żmudnego badania źródeł i dokumentów. Najważniejsze z nich podaję w bibliografii mając nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto będzie chciał wiedzieć więcej, sprawdzić, upewnić się, uzupełnić i „doczytać”. 
   
  Badacze i szperacze znajdą w bibliografii potrzebną do dalszych badań wiedzę, bo – zapewniam, żaden sąd i wypowiedź nie została wyssana z palca. Wszystko ma swoje odniesienie w wypowiedziach bohaterów poszczególnych rozdziałów, ich znajomych, przyjaciół a także historyków literatury, krytyków, badaczy. Szłam ich tropem i przetartą przez nich ścieżką, choć są i takie drogi i ścieżki, które udało mi się przejść samotnie i po raz pierwszy. Ludzie, o których opowiem, mają swoje naukowe i mniej naukowe biografie, a ich twórczość doczekała się opracowań, sporów, ustaleń i poważnych sesji naukowych. Byli jednak żywymi ludźmi, byli zwyczajni i nadzwyczajni, zwyczajne i nadzwyczajne były zdarzenia, które dotyczyły ich samych i ich najbliższych. (…) Zapraszam do lektury tych wszystkich, którzy chcą poznać „odbrązowionych” i prawdziwych pisarzy, kojarzących się uczniom ze spisem lektur obowiązkowych, sprawdzianami i odpytywaniem. Postaram się przekonać, że ludzie ci i ich losy są interesujące. Pisarze, o których opowiem mają swoje mniej lub bardziej mroczne tajemnice, słabostki i wzruszające epizody życiowe. Urzekły mnie ich przeżycia i życiowe wydarzenia, czasem zaskoczyły, więc próbowałam dociec ich przyczyn. Próbowałam zrozumieć, współczuć, wyobrazić sobie, stanąć obok. Chcę odtworzyć ludzkie losy na kartach tej książki, odtworzyć je dla każdego czytelnika, który zechce razem ze mną wyruszyć w podróż ulicami dawnego Cieszyna, Skoczowa i Wisły; beskidzkimi ścieżkami i szlakami. Tak jak oni przed laty, wyruszmy w drogę, bo tylko wówczas spotkamy dumnego i niedostępnego Juliana Przybosia, przerażonego górską przestrzenią Bolesława Prusa, „kochliwą niewiastę” – Marię Konopnicką, piszącego od nowa swoją najważniejszą powieść – Władysława  Stanisława Reymonta i zauroczoną Górkami Zofię Kossak a także jej gości - Marię Dąbrowską, Jana Sztaudyngera, Melchiora Wańkowicza, Aleksandra Kamińskiego, Witkacego, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską i  Magdalenę Samozwaniec.”

Historie zwyczajne i nadzwyczajne, czyli znani literaci na Śląsku Cieszyńskim

okladka_historie_zwyczajne.png
Wydawnictwo

Biblioteka Miejska w Cieszynie

Data wydania

2009 Cieszyn

Wersja do pobrania