Książki

  Bohaterami książki są członkowie tradycyjnej, wielopokoleniowej rodziny mieszkającej w okolicy Cieszyna. „Gdzieś na końcu świata” jest barwną, pełną humoru i refleksji opowieścią o wartościach ponadczasowych pielęgnowanych w prowincjonalnym środowisku, w którym podstawowe zasady pozostają niezmienne od pokoleń, a bohaterowie nie hołdują bezmyślnie nowoczesnym trendom.
   
  Dziewięcioletnia Magda i jej dwaj starsi bracia mieszkają na skraju wsi i prowadzą życie w harmonii z otaczającym ich światem ludzi i zwierząt. Dzięki barwnym i sugestywnym opisom czytelnik ma okazję poznać piękno i urok Cieszyna i okolicznych miejscowości, które stały się tłem przygód postaci realnych i fantastycznych.
   
  Harmonijny i uporządkowany świat dziecięcych i nastoletnich bohaterów oceniany jest z wyższością i pogardą przez Karolinę, której przyjazd stanie się początkiem wydarzeń opisywanych w książce. Karolina, która mieszkała do tej pory w tętniącym życiem stołecznym mieście, zostaje sąsiadką Magdy i jej rodziny. W związku z jej negatywnym stosunkiem do nowego miejsca, Magda zaczyna inaczej niż dotąd postrzegać otaczającą ją rzeczywistość i z żalem uświadamia sobie, że mieszkanie z dala od nowoczesnego świata niesie z sobą wiele ograniczeń. Dalszy przebieg zdarzeń, przeżycia i emocje, które staną się udziałem głównych bohaterów, pozwolą ostatecznie docenić wartość świata, w którym wyrośli i zostali wychowani.
   
  Wydarzenia i przygody opisywane w książce rozgrywają się na płaszczyźnie realnej i rzeczywistej a także fantastycznej i baśniowej. W spisywanym przez Magdę i jej mamę pamiętniku występują postacie znane z legend i podań cieszyńskich, np. utopce, nocznice i bożatka (skrzaty domowe). Postacie te stają się bliższe współczesnemu odbiorcy, ponieważ przy okazji opisywania przygód i zdarzeń, przemycane są informacje dotyczące historii i kultury regionu. 
   

Gdzieś na końcu świata

okladka_gdzies_na_koncu.png
Wydawnictwo

Biblioteka Miejska w Cieszynie

Data wydania

2011 Cieszyn

Ilustracje

Mariola Ptak

Wersja do pobrania